Visažinystės gebėjimai

Kaip aprašomos visiškai nušvitusio žmogaus savybės rimtuose Rytų dvasiniuose šaltiniuose? Neretai ši tema yra profanuojama praktikų, atvykstančių iš Vakarų, kurie kartais nušvitimą tapatina su gera emocine būsena, trumpalaike euforija. Jei pasitaisė nuotaika, ypač kvėpavimo praktikų dėka, ir ji trunka kiek laiko, manoma, jog tai nušvitimas, kad esame nušvitę. Ar tai tiesa?

Vienas dalykas kalbėti apie nušvitimo mirksnius, kurie gali būti įvairūs, nes nušvitimo lygių yra daugybė. Gali būti visiškai nušvitęs žmogus – toks kaip Buda, o gali būti archato nušvitimas. Šie nušvitimo lygiai susiję su tam tikrais pasiekimais, žinojimo gebėjimai skirtingu suvokimo lygiu.
Yra rimta ir gili Tibeto lamos Tulku Tundup Rimpočė knyga „Slapti Tibeto mokymai“, kur jis aiškina apie Padmasambhavos, ezoterinio Budos, atėjimą po Budos Šakjamunio. Buda Šakjamunis sakė, kad po jo netrukus ateis dar vienas Buda, atnešantis į Tibetą sakralųjį Vadžrajanos mokymą. Tibete tulku vardą gauna žmogus, kuris prisimena savo ankstesnius įsikūnijimus, kuomet jis taip pat buvo lama, Dvasinis mokytojas.

Tulku Tundup Rimpočė „Slaptuose Tibeto mokymuose“ kalba apie Padmasambhavą, visiškai nušvitusįjį, turintį visus visažinystės aspektus – dešimt visažinystės gebėjimų, vadinamų da šabala. Apie šiuos nušvitimo aspektus ir pakalbėsime. Tai yra žinojimo, visažinystės gebėjimai ir galios, arba sidhi, susiję su tikruoju nušvitimu. Taigi gera emocinė būsena, nurimusios mintys, kai dar net nežinai, kaip tai išlaikysi, nes bet koks kasdieninis rūpestis, kritika kaipmat sugriauti – tai dar nėra nušvitimas, tik kelias į tai, nes gera nuotaika, trumpalaikė euforija taip pat jau yra šis tas…

Tulku Tundup Rimpočė, aiškindamas Padmasambhavos, kaip visiškai nušvitusiojo, turinčio dešimties visažinystės aspektų savybes, teigė, kad pirmasis visažinystės aspektas yra gebėjimas žinoti, kas yra realu ir kas yra nerealu, kas iš tikrųjų vyksta, o kas yra tik iliuzija. Tai pirmoji visažinystės galia. Tarkime, jei galvojate, įsivaizduojate, svajojate, kad norėtumėte kažką padaryti, bet nežinote, ar tai padarysite, ar ne, ar tai realu, ar ne. Nušvitęs žmogus tai iš karto žino. Kada jis nukreipia savo sąmonės dėmesį į ką nors, jis žino: tai yra realu, įmanoma, o tai šioje realybėje nerealu, neįvykdoma, neįkūnijama. Plačiau…

Nijolė Gabija Wolmer

TOP