Darbas su baimėmis

Su baimėmis tvarkytis galima įvairiai. Vienas iš būdų – jas ignoruoti, tačiau nemanau, kad tai visada teisingas būdas. Juk šiaip baimė yra natūralus jausmas – tai yra vienas iš mus saugančių sąmonės instrumentų, tai kūno reakcija. Jeigu yra realus pavojus mūsų aplinkiniame pasaulyje, realybėje, tai baimė yra reakcija, mus pasauganti, atitraukianti nuo pavojaus, perspėjanti, skatinanti ieškoti kitokių buvimo būdų.

Ar visada baimė yra tokia? Ar visada jinai yra atsakas į realų pavojų? Ar visada ji dingsta iš karto, kada jau nebėra prasmės bijoti? Tai įdomus klausimas. Juk atrodo, kad baimė turėtų baigtis tada, kada bijoti yra neefektyvu. Bet ar iš tikrųjų taip būna? Juk neretai pavojus būna trumpalaikis, o visą gyvenimą žmogus tebebijo kažkokio panašaus dalyko. Tada galima sakyti, kad baimė, kaip užsifiksavusi reakcija, lieka su juo gyvenime, nors to realaus pavojaus, dirgiklio, į kurį tada žmogus tiesiog instinktyviai sureagavo ir išsigando, nebėra. Bet žmogus bijo toliau. Visur to ieško. Kaip sakoma: „Nudegęs, barščius valgydamas, pučia visada – net ir per burokų lysvę eidamas ”. Taigi galima sakyti, kad kartais tiesiog kažkoks praeities įvykis įsispaudžia žmogaus emociniame kūne, labai išdidina tą kažkada buvusį pavojų ir verčia žmogaus emocijų kūną virpėti, kada jis atsiduria situacijoje, nors truputėlį panašioje į tą, kurioje vyko kažkas siaubingo arba pavojingo.

Kalbant apie baimes, yra svarbu atskirti, ar baimė, kurią jaučiate, yra dabarties prigimties? Apskritai, jeigu Jums aktuali ši tema, pradžioje svarbu suvokti tokius dalykus: „Ar Jūs išgyvenate baimes savo gyvenime? Kada tai vyksta? Ar tai vyksta dažnai, ar ne? Ar Jūsų reakcija, baimės buvimas Jūsų gyvenime yra natūralus, sveikas (tai yra „Kada yra pavojus – bijau. Kada jo nėra – nebijau.“)? Ar Jūsų baimės išgyvenimas yra racionalus, ar ne?

Visiškai skirtingi būdai tvarkytis su baime, jeigu baimė yra natūrali, sveika reakcija ir jeigu baimė yra nenatūrali, nesveika, neracionali (iš pirmo žvilgsnio atrodo neracionali – manau, paaiškinimas visada yra, tik mes neretai negalime prie jo prieiti, atrasti tą realų, racionalų baimės paaiškinimą). Taigi pradžioje vertėtų suvokti, ar baimė yra racionali. Jeigu ne, tai kokio pobūdžio jos prigimtis? Ar ją gimdo kažkas dabartyje? Ar ši baimė yra susijusi su praeitimi? Ar tai labiau praeities, dabarties ar ateities baimė? Ne visada lengva tai atskirti, tačiau kartais galima. Plačiau…

Nijolė Gabija Wolmer

TOP