Asiūklis

Asiūklis, dirvinis (lot. Equisetum arvensis) daugiametis žolinis 15—40 cm aukščio augalas.

Dirvinio asiūklio stiebuose yra flavonoidų, daug tirpios silicio rūgšties, vitamino C, karotino, mikroelementų, organinių rūgščių, dervų, rauginių medžiagų. Tai lemia jo gydomąsias savybes.

Švieži asiūklio stiebai renkami vasarą, daugiausia liepos—rugpjūčio mėnesiais ir džiovinami ore pavėsyje. Galima laikyti ketverius metus.

Vartojamas medicinoje. Asiūklis vartojamas kaip šlapimą varantis ir dezinfekuojantis vaistas, esant inkstų ir širdies kilmės pabrinkimams, taip pat sergant reumatizmu, podagra, inkstų ir plaučių ligomis. Asiūklio nuoviras geriamas sergant inkstų ir tulžies pūslės akmenlige, šlapimtakių ligomis.
Išoriškai vartojami pavilgai ant žaizdų ir furunkulų, dedervinių ir egzemų apimtų vietų sergant įvairiomis odos ligomis, taip pat ir cukriniu diabetu.

Vartojimas maistui. Sultingi jauni paprastojo asiūklio sporiniai ūgliai vartojami švieži, šiek tiek apvirti ir troškinti. Iš jų gaminamos sriubos, apkepai, tyrės ir įdarai pyragams.

Receptai

Asiūklio ūglių sriuba

AsiūklisIngredientai:
500 ml sultinio,
2 bulvės,
1 morka,
1 svogūnas.
50 g asiūklio ūglių,
truputį krapų,
1 šaukštas grietinės,
1 virtas kiaušinis,
druskos (pagal skonį).

Gaminimas:
Į sultinį įdėti bulvių, morkų, svogūnų ir virti. Paskui įdėti supjaustytų asiūklio ūglių, pasūdyti ir baigti virti. Prieš pateikiant pagardinti grietine, krapų lapais, kiaušiniu.

Varškės apkepas su asiūkliais

Ingredientai:
200 g varškės,
1 virtas kiaušinis,
100 g asiūklio ūglių,
2 šaukštai grietinės,
1 šaukštelis sviesto,
druskos (pagal skonį).

Gaminimas:
Varškę sumaišyti su kapotu kiaušiniu, smulkiai supjaustytais asiūklio ūgliais, pasūdyti, sudėti į skardą, pateptą sviestu, užpilti grietinės ir iškepti orkaitėje.

TOP